Yeni Paylaşılan Dosyalarım

Tüm Dosyalar

Toplantı Çağrılarım

Tüm Toplantı Çağrıları

Yönetim Kurulu Başkanımız İrfan Akar’dan Mesleki Yeterlilik Belgesi hatırlatması

  • 11.11.2019
  • Bu haber, (2030) kez gösterildi.

Değerli üyelerimiz, 6645 sayılı iş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 23 Nisan 2015 tarihinde yayımlanmış ve 25 Mayıs 2015 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan tebliğ ile 40 meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda zorunlu mesleklerde 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır. Bununla birlikte, kanun gereğince belge zorunluluğu kapsamında Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen belgelendirme kuruluşlarınca yapılacak sınavlardan başarılı olan kişilerin sınav ve belge ücretleri Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen oranlarda 2020 yılına kadar işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır.

Odamız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kuruluşu olan TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş  ile birlikte mesleki yeterlilik belgelendirme hizmeti vermektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi almış personel çalıştıran işyerleri 54 aya kadar SGK işveren hissesi muafiyetinden yararlanmakta, belgesiz personel çalıştıran işyerleri ise cezaya muhatap olmaktadırlar. Bu nedenle üyelerimizin mesleki yeterlilik belgesi konusuna gerekli hassasiyeti göstermeleri menfaatleri açısından çok önemlidir.

2018 yılına kadar sadece tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde zorunlu tutulan Mesleki Yeterlilik Belgesi geçtiğimiz yıl Ticaret Bakanlığımız tarafından yapılan mevzuat değişiklikleri ile ikinci el araç alım satımı ve emlak sektörlerinde de hem firma sahipleri hem de çalışanlar için zorunlu hale getirilmiştir.

Oto galeri sektörü ile belgelendirme müracatı ve sınavları odamızca yapılmış olmakla birlikte belgelendirme zorunluluğu olan diğer sektörlerde henüz başvuru gelmemiştir. Bu nedenle üyelerimizin herhangi bir cezai müeyyide ile karşılaşmaması için kendilerine ve personellerine mesleki yeterlilik belgesi aldırmaları gerekmektedir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

Ayrıntılı bilgi için:

https://www.myk.gov.tr

www.meybem.com.tr

https://www.myk.gov.tr/images/articles/editor/Sinav_ve_Belgelendirme/MYK%20Zorunlulugu/brosur.jpg


Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?Ara

ÜTSO ETKİNLİKLER

Yönetim Kurulu Toplantısı

Ünye TSO Toplantı Salonu

  • 14.11.2019 09:00:00
Ünye İİBF Eğitim

Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

  • 10.12.2019 10:00:00
e-Dönüşüm Eğitimi

ÜNYE TSO KONFERANS SALONU

  • 5.12.2019 00:00:00

TÜM ETKİNLİKLER

ÜTSO ANKET

Aldığınız Hizmetten Memnunmusunuz?


E-BÜLTEN

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ve faaliyetleri ile ilgili mail almak istiyorsanız, lütfen E-Bültene kayıt olunuz.Kaydol